5 minutes reading time (1057 words)

Zobacz jak skutecznie prowadzić projekty pracując z domu

BLOG Zobacz jak skutecznie prowadzić projekty pracując z domu część 1 Michał Zajac Graitec Polska opt

Praca z domu postawiła przed branżą budowlaną wyzwania, ale nie okłamujmy się dyplomatycznymi stwierdzeniami i powiedzmy sobie to jasno – problemy – wszyscy odczuwamy negatywny wpływ koronawirusa na sytuację gospodarczą. Płatności są wstrzymywane, środki przesuwane, w skrócie nastała bessa – większość z nas znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości jaką jest praca zdalna. Jedni widzą w tym możliwości, inni ograniczenia, ilu ludzi tyle opinii – jednak jedno się nie zmienia – musimy spróbować utrzymać płynność finansową. Seria artykułów, które będą pojawiały się w najbliższym czasie dotyka właśnie problematyki pracy zdalnej z wykorzystaniem rozwiązań Autodesk. Liczę, że kolejne artykuły pomogą Państwu zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami i pomóc Państwu w procesie decyzyjnym w kontekście sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.

Autodesk Drive A360 jest narzędziem chmurowym umożliwiającycm łatwe wyświetlanie, wymianę i udostępnianie plików i rysunków projektowych z każdego miejsca na świecie. Zwłaszcza teraz dostrzec można korzyści z wykorzystania usług chmurowych, a przede wszystkim korzyści z posiadania najbardziej aktualnej informacji projektowej z dowolnego miejsca – z domu.

A360

Licencjonowanie

Usługa Autodesk Drive A360 jest usługą bezpłatną, przygotowaną z myślą o indywidualnym użytkowniku. Wraz z licencją otrzymujemy 5 GB powierzchni dyskowej w chmurze, 1 projekt oraz wiele bazowych narzędzi wczytywania, przeglądania i udostępniania plików w chmurze.

Rozpoczęcie pracy:

W wyszukiwarce wpisujemy A360 Drive (https://www.autodesk.pl/products/a360/overview)

W lewym górnym rogu w zależności od tego czy posiadamy już konto Autodesk czy też nie możemy Zalogować się do A360 lub Założyć bezpłatnie konto.

Po

Autodesk Drive

[Kliknij, aby powiększyć]

Po zalogowaniu się otrzymujemy dwie przestrzenie w których możemy się poruszać:

  • Moje dane
  • Udostępnione dla mnie

Moje dane – to przestrzeń dyskowa przypisana do mojej chmury którą otrzymałem po zalogowaniu się na A360. Po kliknięciu w ten folder otwiera się początkowo pusty panel w którym możemy przechowywać dane projektowe. Przestrzeń ta umożliwia nam przesyłanie plików, wyszukiwanie, tworzenie struktur folderowych, pobieranie danych, przenoszenie pomiędzy folderami, kopiowanie i usuwanie danych. W ramach tej przestrzeni możemy aktualizować pliki, wykonywać podstawowe operacje jak kopiowanie czy zmiany nazwy, ale także mamy możliwość udostępniać pliki jako linki co jest niezwykle pomocną funkcjonalnością.

Udostępnione dla mnie – jest to przestrzeń udostepniona mi przez innych użytkowników

I w tym momencie otwiera się przed nami pełnia korzyści jaką możemy otrzymać z wykorzystania usługi A360 Drive. W górnym prawym rogu możemy zauwazyć ikonę wskazaną na poniższym widoku:

Autodesk Drive Ikona

Ikona ta umożliwia nam zapraszanie innych użytkowników, udostępnianie im naszej przestrzeni dysku chmurowego na ich usługach A360 Drive. Dzięki czemu inni użytkownicy klikając w ikonę Udostępnione dla mnie będą widzieli udostępnione przez nas zbiory danych z naszych przestrzeni prywatnych.

Mogą teraz Państwo odebrać wrażenie, że w sumie Dysk Google czy też inne posiadają podobne możliwości. Częściowo jest t prawda jednak różnica jest znacząca – Wykorzystując A360 Drive możemy otwierać rysunki i modele z dowolnego miejsca na świecie naa urządzeniach mobilych, laptopach itd.

Przestrzeń dyskowa A360 Drive otwiera bardzo wiele interesujących możlwości, pozwala obsługiwać około 50 formatów od najpopularniejszych RVT, DWG, IFC po wiele wiele innych:

 Model GRT

W powyższym widoku przedstawiono model wykonany w oprogramowaniu Autodesk Revit 2020. W Panelu dostępnych opcji dla użytkownika mamy możliwość poruszania się po modelu, pełnych możliwości nawigacji znanej nam na przykład z Autodesk Revit czy też Navisworks, możliwość cięcia, mierzenia, rozbijania modelu oraz konfiguracji ustawień.

Po kliknięciu w opcję Edytuj na pulpicie, aplikacja zapyta nas o możliwość otwarcia Autodesk Revit po czym uruchomi model w programie.

Autodesk Desktop Connector

Jedną z największych korzyści Autodesk A360 Drive jest możliwość wykorzystania aplikacji Autodesk Desktop Connector. Aplikacji ważącej około 38 MB umożliwiającej nam utworzenie wirtualnego dysku – łącznika pomiędzy naszym komputerem, a chmurą A360 Drive w sposób bezpośredni.

Po zainstalowaniu aplikacji, program zapyta o ponowne uruchomienie, proszę wyrazić zgodę w przeciwnym razie Autodesk Desktop Connector może nie uruchomić się automatycznie w Panelu – Mój komputer jako osobna przestrzeń dyskowa.

Uwaga!

Jeżeli dotychczas korzystali Państwo z usług BIM360 Next Gen oraz wykorzystywali Państwo na te cele Autodesk Desktop Connector(ADC) i posiadacie już przestrzenie BIM360 lub BIM360 Team w panelu Mój komputer, a przestrzeń dysku A360 Drive nadal się nie wyświetliła zalecamy ponowne zalogowanie się w aplikacji ADC w pasku Start – dysk powinien się automatycznie uruchomić i pojawić w panelu Mój komputer.

Autodesk Desktop Connector jest bardzo użytecznym narzędziem umożlwia nam półautomatyczne publikowanie danych, modeli 3D oraz dokumentcji rysunkowej na dysk A360 Drive.

Dotychczas będąc zalogowanym na dysku posiadali Państwo możliwość ręcznego publikowania na dysk, wykorzystując Autodesk Desktop Connetor mogą Państwo przesunąć pliki które chcecie opublikować bezpośrednio do folderu A360 Drive (ADC) – aplikacja pracując w tle sama będzie te dane publikowała.

Autodesk Desktop Connector posiada kilka ciekawych funkcjonalności w ramach wykorzystania mogą Państwo śledzić stan pliku, moniotrować status aktualizacji pliku, sprawdzać kto utworzył dany plik  oraz ręcznie synchronizować dane pomiędzy aplikacją desktopową, a chmurową.

Lista plików

Ciekawostka od Autora

Informację tę kieruję dla wszystkich którzy będą próbowali z Aplikacji A360 Drive wycisnąć ile się da. Otóż, niektórzy z Państwa mogą chcieć pokusić się o założenie pracy współdzielonej z wykorzystaniem zaproszonych osób do A360 Drive i korzystanie z niego jak z tradycyjnego dysku sieciowego(lokalnego w firmie lub przez VPN). Pomimo możliwości założenia pliku centralnego i lokalnego dla użytkownika tworzącego pracę współdzieloną z wykorzystaniem np. Autodesk Revit, inni użytkownicy dodani do usługi nie mają możliwości utworzyć swoich wersji lokalnych pliku. Mam nadzieje, że dla tych co chcieli sprawdzić czy taka funkcjonalność działa jest to wystarczająca informacja i nie będziecie Państwo musieli zmarnować dodatkowego czasu na testy.

Dzięki wykorzystaniu A360 Drive oraz Autodesk Desktop Connector możemy otwierać i zapisywać pliki bezpośrednio z posiomu naszych programów projektowych – Autocad, Revit, Advance Steel.

Zachęcam do kontaktu oraz do dalszego śledzenia pojawiających się kolejnych artukułów i webinariów.

Wyślij zapytanie

2
Zarządzanie Dokumentacją Zgodne z BIM dla Architek...
Jak wstawić otwory/przebicia w elemencie powierzch...
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.