1 minute reading time (248 words)

Tworzenie symbolu użytkownika - AutoCAD P&ID

Podczas pracy ze schematami instalacji, bardzo często korzystamy z bazy danych symboli poszczególnych elementów wyposażenia, linii instalacyjnych itp. Biblioteka symboli zawartych w AutoCAD P&ID jest całkiem spora,
jednakże zdarza się, że producent/projektant ma swoje własne symbole, które powinny być użyte w tym schemacie. Najlepiej do tego celu wykorzystać istniejące bloki wykonane w AutoCAD.

Najpierw rysujemy symbol wykorzystując klasyczne narzędzia programu AutoCAD, tworzymy z niego blok i zapisujemy plik z symbolem.

tworzenie symbolu 01

W celu wstawienia naszego symbolu do projektu, uruchamiamy Project Setup. Tam przechodzimy do P&ID DWG Settings→ P&ID Class Definiotions→ Engineering Items→ Inline Assets→ Hand Valves. Dodajemy nową klasę zaworów Valve Type C. Dla nowej klasy dodamy symbol używając funkcji Add Symbols. Z dostępnych bloków w zapisanym pliku wybieramy ten utworzony przez nas.

tworzenie symbolu 02

W oknie Edit Symbol Settings, przypisujemy pożądane informacje, które zautomatyzują naszą pracę np. sposób łączenia zaworu.

tworzenie symbolu 03

Po zakończeniu i powrocie od okna Project Setup, przechodzimy do Edit Block w celu dodania punktów, gdzie będą się tworzyły przyłącza. Wstawiamy dwa punkty przyłączy.

tworzenie symbolu 04

We właściwościach punktu w polu Position Name, dla punktu z lewej wpisujemy:
AttachmentPoint1:EndCode0,
natomiast dla prawego punktu wpisujemy:
AttachmentPoint1:EndCode180.

Zapisujemy zmiany i wracamy do Project Setup. Ostanim elementem będzie dodanie naszego symbolu do Tool Palettes. W tym celu klikamy w Add to Tool Palette i po chwili nasz symbol powinien być widoczny w podręcznym menu.

tworzenie symbolu 05

W tak łatwy i szybki sposób możemy tworzyć dowolne symbole użytkownika nadając im żądane atrybuty.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami pod numerem +48 12 639 25 00 lub kliknij przycisk poniżej.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

3
Praktyczne zastosowania polecenia Układ belek w Au...
Tworzenie nowej rodziny otworu z dynamicznym opise...
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.