1 minute reading time (267 words)

Sposoby wyznaczania efektów II-rzędu według Eurokodu 2

Sposoby wyznaczania efektów II rzędu według Eurokodu 2

Obecna norma pozwala na uwzględnienie efektów II-rzędu na kilka sposobów. Projektant konstrukcji może skorzystać z metody ogólnej, która oparta jest na geometrycznej analizie nieliniowej. W analizie tego typu uwzględnia się wpływ odkształcenia na przyrost sił wewnętrznych… czyli inaczej rzecz ujmując efekty II-rzędu wynikają bezpośrednio z rozwiązania statyki (nieliniowej). Jest to metoda rzadko stosowana przez polskich projektantów, z uwagi na pewną złożoność oraz brak jasnych instrukcji - zarówno w literaturze, jak i bezpośrednio w normie. Eurokod specyfikuje tylko ogólne założenia, jakie należy przyjąć w przypadku stosowania metody ogólnej.

Chętnie wykorzystywanymi metodami, również przez pryzmat starej normy, są metody uproszczone - nominalnej sztywności oraz nominalnej krzywizny. Są one zapobiegawcze i stosowanie ich jest z reguły bardzo bezpiecznym podejściem - co istotne, Eurokod przejrzyście przedstawia nie tylko zasady, ale cały tok obliczeniowy, którym należy się kierować.

MNS opiera się o wyznaczenie sztywności elementu i współczynnik zwiększający momenty I-rzędu, MNK zaś o krzywiznę i moment II-rzędu, wynikający z działania siły ściskającej na pewnym ramieniu, które stanowi „ugięcie” wynikające z tej krzywizny.

Metoda nominalnej sztywnosci krzyiwzny opt

Powyżej przedstawiono podstawowe różnice w wyznaczaniu momentów całkowitych, w oparciu o 2 metody uproszczone. Żeby wyznaczyć efekty II-rzędu, całą trudność w tych metodach stanowi wyznaczenie krzywizny i sztywności nominalnej.

Roznica w wyznaczaniu momentow calkowitych opt

Kalkulator BIM Designers pozwala na uwzględnienie efektów II-rzędu wszystkimi metodami.

Okno zaêoeõ projektowych programu BIM Designers

Rys. 1. Okno założeń projektowych programu BIM Designers

Przykład wyznaczania momentów II rzędu w BIM Designers Słup

Dla słupa z poprzedniego przykładu (1 część artykułu) spróbujemy zweryfikować z normą efekty II-rzędu, w oparciu o metodę nominalnej sztywności w słabszej płaszczyźnie przekroju. Przyjęto długość wyboczeniową słupa L0y=1xL=5000mm, smukłość 57,74.

Przykład wyznaczania momentów II rzędu w BIM Designers Słup

[Kliknij, aby powiekszyć]

Pierwsza część serii „Od ręki” jest dostępna TUTAJ!

 

Wyślij zapytanie

10
Usprawniona modyfikacja połączeń elementów modelu ...
Aplikacja dla konstruktorów budowlanych PowerPack ...
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.