3 minutes reading time (637 words)

Korzyści z zastosowania BIM w procesie budowlanym

Korzyści z zastosowania BIM w procesie budowlanym

Jest to pierwszy temat z serii artykułów, który ma pełnić rolę swego rodzaju wstępu do dalszych rozważań na temat zagadnień z zakresu BIM, z jakimi spotykamy się w codziennej pracy w Dziale Technicznym Graitec. W swoich postach postanowiłem obrać nieco luźniejszą formę, ponieważ nie wszyscy z nas czytając ten artykuł muszą być w pracy i chciałbym wszystkim uprzyjemnić lekturę. No to zaczynamy…

Wszyscy, którzy sięgną po poniższy artykuł, już po samym tytule stwierdzą „No tak, już widziałem/-am to 1000 razy - ciągle mówi się o korzyściach, a nikt nie mówi jak jest w praktyce”. Znam to, sam jako pasjonat BIM poszukuję materiałów w różnych źródłach i często takie artykuły przeglądane są z myślą w głowie: „Może coś tam wpisał nowego”. Postaram się kierować treści zarówno dla osób już interesujących się od jakiegoś czasu BIM oraz do tych, którzy dopiero rozpoczynają proces planowania (lub chcą przekonać zarząd do podążania w kierunku przejścia na BIM).

Podstawą wszelkich rozważań na temat wdrażania BIM powinna być EFEKTYWNOŚĆ w rozumieniu przeniesienia wagi planowania i analiz oraz kosztów z tym związanych na początek procesu. W tym przypadku holistycznie weźmy pod uwagę cały proces realizacji danej inwestycji. Po co to robimy, dlaczego i właściwie ile na tym zyskamy jako firma? To pytanie zadają sobie wszyscy wdrażający, na przykład zestaw narzędzi BIM, jakim jest AEC Collection z oprogramowaniem Autodesk Revit na czele. Bardzo często podawanym przykładem jest wykres MacLeam’ego, znajdujący się poniżej:

Wykres MacLeamego OPT

Rys. 1. Wykres MacLeam’ego (źródło: https://slideplayer.com/slide/11921757/)

Wykres ten pokazuje rozróżnienie pomiędzy procesem prowadzonym w BIM, a metodą wykorzystania CAD i przede wszystkim kładzie nacisk na pokazanie umiejscowienia wagi i kosztów w takich procesach oraz ich konsekwencji w kontekście realizacji budowy. Jakkolwiek dla osób, które interesują się BIM, ten wykres jest może znany z konferencji lub publikacji, tak zachęcam do zainteresowania się artykułami znajdującymi się poniżej (publikacje w języku angielskim):

 1. Cost-benefit analysis of Building Information Modeling implementation in building projects through demystification of time-effort distribution curves
 2. Using LOD in Structural Cost Estimation during Building Design Stage: Pilot Study
 3. Demystifying the time-effort distribution curves in construction projects: A BIM and non-BIM Comparison

Natomiast gdy porównamy branżę Budowaną i Przemysł w kontekście efektywności/produktywności, jesteśmy w stanie od razu zrozumieć powód, dlaczego na technologię BIM kładziony jest taki nacisk i popularyzacja.

Porównanie produktywności OPT

Rys. 2. Porównanie produktywności (źródło: https://real-estate-and-urban.blogspot.com/)

Jakie są główne korzyści z wykorzystania BIM (kolejność dowolna - wszytko zależy od potrzeb danej realizacji projektu BIM):

 • Wykrywanie kolizji już na wczesnym etapie projektowym
 • Wykorzystanie aplikacji BIM zwiększających efektywność i skracających czasy realizacji poszczególnych powtarzalnych procesów projektowych
 • Wykorzystanie korzyści płynących z analiz chmur punktów i skanningu laserowego wewnątrz oprogramowania BIM
 • Zarządzanie pełnią dokumentacji wewnątrz jednego centralnego źródła
 • Zarządzanie procesami dostarczania dokumentacji - Data Drops
 • Zarządzanie procesami weryfikacji i akceptacji dokumentacji
 • Zarządzanie procesami realizacji i zlecania robót wykonawczych
 • Precyzyjne zestawienia elementów
 • Precyzyjne harmonogramowanie prac
 • Przedmiar oraz kosztorysowanie prac
 • Zarządzanie budynkami
 • Możliwość wykorzystania poprawnych modeli BIM celem prefabrykacji np. budynków modułowych, konstrukcji stalowych czy też instalacji wentylacji mechanicznej itd.
 • Przewaga konkurencyjna

Dobrze przeprowadzona implementacja BIM gwarantuje Państwu zidentyfikowanie Państwa potrzeb, określenie zakresu prac, punktów ryzyka i niepewności. Doświadczenie zespołu wdrożeniowego pokaże elementy procesu realizacji projektu, które należy przyspieszyć, wraz z narzędziami, jakie spełnią te oczekiwania oraz zaplanuje implementacje w taki sposób, by Państwa oczekiwania zostały spełnione.

Zapraszam do zainteresowania się naszym systemem wdrożeniowym Graitec BIMUp, który w Wielkiej Brytanii od lat gwarantuje firmom osiągnięcie Certyfikacji UK BIM Level 2, koniecznej do otrzymania możliwości udziału w przetargach publicznych.

Jeśli interesuje Cię rozmowa na temat usługi BIMUp, zachęcamy do umówienia się na prezentację z naszym Ekspertem (w komentarzu zamieść nazwę interesującego Cię zagadnienia).

Kliknij w nasz tag #SummerAcademy, aby wyświetlić listę wszystkich postów z tego cyklu.

Zapraszamy do przeczytania powiązanych artykułów, dostępnych poniżej:

Wyślij zapytanie

7
Czym jest zjawisko przebicia w ustrojach płytowo-s...
W którym momencie procesu projektowego Cadkon+ Arc...

Podobne wpisy

Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.