W artykule zestawione zostały dostępne w Autodesk Advance Steel narzędzia do automatycznego projektowania schodów i balustrad.
Oprócz podstawowych narzędzi do prostych geometrii zaprezentowane zostały dodatkowe rozwiązania dla schodów o złożonej geometrii i specyficznych typach balustrad oraz umożliwiających na stosowanie dowolnych podkładów 3D. Wszystkie opisane narzędzia stosują znaną w Advance Steel koncepcje makr (połączeń inteligentnych).
Zachęcamy też do lektury naszych poprzednich artykułów.
Użytkownicy programu Autodesk Advance Steel (AS) dysponują szeregiem narzędzi do tworzenia konstrukcji wsporczych oraz służących komunikacji poprzez wykorzystanie:
Zaletą wykorzystywania obiektów zawierających makr, jest automatyzacja modelowania i ich parametryzacja. Dodatkowo marka AS pozwalają zapisywać gotowe konfiguracje w bibliotece dostępnej w każdym starym oraz nowym projekcie.
rys.1 | Makra dla schodów i balustrad w Autodesk Advance Steel
Pewną trudnością dla dostępnych narzędzi do schodów i balustrad jest ograniczenie geometrii do pojedynczych biegów (schody proste) czy konieczność modelowania tylko w oparciu o geometrię belek (balustrady). Niestety głębsza edycja, nieortogonalne w planie klatki schodowe, elementy konstrukcji modelowane z betonu powodują, że na pewnym etapie wszystko kończy się rozbijaniem w modelu większości makr i edycją profili, blach i łączników poprzez ręczne operacje.
rys.2 | Model AS betoniarni do produkcji kostki brukowej.
Tworząc swoje aplikacje znajdujące się w linii GRAITEC POWERPACK FOR ADVANCE STEEL nasza firma adresuje zapotrzebowanie naszych klientów pracujących w BIM by tworzone przez Państwa projekty w oprogramowaniu Autodesk Advance Steel w jak największym zakresie edytowalne poprzez parametry.
rys. 3
W opisie poniżej krótko przedstawię dostępne obecnie możliwości makr dla stalowych konstrukcji służących komunikacji.
Wszystkie narzędzia zgrupowane są na palecie, która działa identycznie jak inne palety Advance Steel – komendy pogrupowane są w kategorie wraz z prezentacją i opisem ich funkcjonalności i dostępnych opcji:
rys. 4 | Paleta Graitec PowerPack for Advance Steel dla schodów i balustrad.
Wykorzystując dostępne makra projektant ma do dyspozycji różne schematy i typu biegów schodowych:
rys. 5 | Podstawowe geometrie schodów prostych i zabiegowych w Graitec PowerPack for Advance Steel
Dla wszystkich typów dostępna jest szeroka gama ustawień pozwalających na utworzenie stosownych obróbek, użycie różnych materiałów i konstrukcji stopni, a także kontrole geometrii w zakresie ergonomii (nachylenie, długość kroku). Dla schodów prosty wielobiegowych bardzo rozbudowana jest paleta opcji do edycji podestów pośrednich i końcowych. Warto podkreślić, że schody zabiegowe nie muszą mieć ortogonalnych biegów względem siebie (dwa i trzy biegi) czy krawędzi prostopadłych od linii biegu (jeden bieg).
WIĘCEJ INFORMACJI:
➡ https://www.graitec.com/stairs-and-railings/stairs/
Przejdę teraz do omówienia makr balustrad. Na początek istotny szczegół jaki różni makra Graitec od balustrad dostępnych w AS. Modelowanie może wykonane nie tylko na belce czy polibelce ale również w oparciu o linie, polilinie czy też wskazane dowolnie w przestrzeni punkty. Dzięki tym opcjom stosować można dowolne podkłady, elementy referencyjne czy bryły 3D.
Dostępne dla balustrad marka pozwalają automatycznie tworzyć następujące elementy:
rys. 6 | Balustrada na złącza systemowe utworzona na polilinii.
W zależności od typu zastosowanej balustrady użytkownik może wykorzystać jako wypełnienie tralki (pręty pionowe), blachy (szkło) oraz kraty. Wraz z wyborem danego rozwiązanie pojawią się do specyficznych obróbek i dedykowanych rozwiązań.
SZCZEGÓŁOWY OPIS ORAZ PREZENTACJA SĄ DOSTEPNE TUTAJ:
➡ https://www.graitec.com/stairs-and-railings/railings/
Na koniec wprowadzenia do makr do balustrad firmy Graitec chciałbym zwrócić uwagę na możliwość dzielenie balustrad na segmenty. Jest to ogromne ułatwienie dla dłuższych fragmentów barier, które musza być wydane jako osobne elementy wysyłkowe.
Ważnym uzupełnienie funkcjonalności makr jest możliwość wprowadzania do nich profili użytkownika i elementów specjalnych AS. Do tego ostatniego opracowany został menadżer dostępny w PowerPack’u tak aby móc stosować gotowe komponenty na złączki, zaślepki, stopnie itd.
rys. 7 | Menadżer części specjalnych w Graitec PowerPack for Advance Steel
Opisane rozwiązania to tylko część możliwości jakie dostępne są w Graitec PowerPack. Polecam ten zestaw narzędzi ułatwiający tworzenie również innych szeroko stosowanych rozwiązań dla konstrukcji stalowych w sposób bardziej zautomatyzowany.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/