4 minutes reading time (705 words)

Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu w Autodesk Revit

Eurokod 3 EC3 Klasy przekrojów i nośność przekrojowa prętów stalowych 0

W artykule przedstawiamy jak w Autodesk Revit przy pomocy Dynamo zdefiniować filtry widoku dla ścian, oparte na poziomach projektu..   

Filtry widoku to narzędzie pozwalające na tworzenie reguł, zależnych od wartości parametrów i nadpisywanie na ich podstawie wyglądu elementów. Znacząco zwiększa ono możliwości kontroli nad grafiką projektu. 

Zachęcamy też do lektury naszych poprzednich artykułów.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Jak szybciej modelować schody i balustrady o złożonej geometrii w Autodesk Advance Steel?
  2. Klasy przekrojów i nośność przekrojowa prętów stalowych według Eurokod 3 - część 1
  3. Klasy przekrojów i nośność przekrojowa prętów stalowych według Eurokod 3 - część 2
  4. Klasy przekrojów i nośność przekrojowa prętów stalowych według Eurokod 3 - część 3
  5. Zobacz jak wyznaczyć obciążenie śniegiem według Eurokodu 1

Wprowadzenie

Niestety, jednym z ograniczeń tej funkcji jest brak możliwości zdefiniowania filtra opartego na poziomach dla kategorii ścian, jak możemy to zrobić np. dla słupów, belek czy stropów.

Właściwości, które odpowiadają za przyporządkowanie ściany do odpowiednich poziomów to Wiązanie podstawy i Wiązanie góry. Szybko zauważymy, że podczas definiowania reguł dla filtrów, nie mamy możliwości wybrania tych parametrów. Podstawowym sposobem na obejście tego problemu jest stworzenie własnego parametru, na podstawie którego zdefiniujemy regułę filtru.

Taką metodą posłużymy się również w tym przykładzie.

Na karcie Zarządzaj wybierzemy narzędzie Parametry projektu a następnie Dodaj. Utworzymy parametr o nazwie Ściana_poziom i poniższych ustawieniach:

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 1

Jednak samo dodanie parametru nie wystarczy – musimy jeszcze nadać mu odpowiednie wartości i to tu napotkamy pierwszą przeszkodę.

Aby użyć parametru do stworzenia reguły, powinniśmy dla każdej ściany odczytać wartość wiązania podstawy lub góry i wprowadzić analogiczną wartość do nowego parametru. W przypadku dużych modeli, ręczne uzupełnianie wartości dla wszystkich ścian będzie jednak bardzo czasochłonne.

Możemy się w tym celu posłużyć odpowiednio sformatowanym zestawieniem, jednak w tym przykładzie wykorzystamy aplikację Dynamo, aby w pełni zautomatyzować ten proces.

Dynamo w praktyce

Dynamo jest aplikacją do programowania graficznego, pozwalającą na tworzenie automatyzujących pracę algorytmów, nazywanych grafami, bez znajomości języków programowania. Za pomocą prostego interfejsu użytkownik może stworzyć ciąg połączeń i węzłów, odpowiadających poszczególnym czynnościom wykonywanym w programie Revit. Uruchomienie algorytmu wewnątrz programu powoduje automatyczne wykonanie serii poleceń, co stanowi niezastąpioną pomoc przy obsłudze dużych ilości elementów czy danych.

W tym przykładzie stworzymy bardzo prosty graf, uzupełniający wartość wybranego parametru. Przygotowując ciąg poleceń, posłużymy się taką samą logiką działań jak w przypadku wykonywania tego procesu ręcznie.

PRZEANALIZUJMY WIĘC CZYNNOŚCI, JAKIE MUSIMY WYKONAĆ:

  1. Zaznaczenie ściany
  2. Odczytanie wartości parametru Wiązanie podstawy
  3. Wprowadzenie odczytanej wartości do nowego parametru

Po uruchomieniu Dynamo zaczniemy od zmiany sposobu wykonywania skryptu z automatycznego na ręczny. Dzięki temu możemy uruchomić algorytm w wybranym momencie.

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 2

W celu zaznaczenia elementów użyjemy dwóch węzłów. Najpierw wybierzemy kategorię – w tym przypadku ściany – za pomocą węzła Categories. Możemy odszukać go na liście po lewej stronie ekranu, lub wywołać bezpośrednio w przestrzeni roboczej, przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wyszukanie go za pomocą nazwy. Z listy rozwijalnej węzła wybieramy kategorię Ściany.

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 3

Zależy nam na uzupełnieniu parametru dla wszystkich ścian w modelu, więc kolejnym węzłem będzie All Elements of Category, pozwalający na wybór wszystkich elementów danej kategorii. Łączymy wyjście węzła Categories z wejściem węzła All Elements:

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 4

Jeśli w tym momencie testowo uruchomimy algorytm, jego efektem będzie zwrócona lista wszystkich ścian, znajdujących się w modelu Revit.

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 5

Następnie przystąpimy do odczytania wartości wybranego parametru. Posłuży do tego węzeł Element.GetParameterValueByName. Do wejścia Element podłączamy uzyskaną wcześniej listę ścian, natomiast jako parameterName podłączymy nazwę naszego parametru (Wiązanie podstawy), w postaci węzła String, służącego właśnie do wprowadzania wartości tekstowych.

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 6

Tak odczytane wartości musimy teraz przenieść do nowego parametru. W tym celu wprowadzamy węzeł Element.SetParameterByName. Jako elementy podłączamy pierwotną listę ścian, jako nazwę parametru kolejny węzeł String o wartości Ściana_poziom. Za wartości parametru posłużą odczytane przed chwilą poziomy wiązania podstawy, jednak najpierw musimy wyodrębnić tylko ich nazwy w postaci wierszy tekstu.

Listę poziomów podłączamy zatem najpierw do węzła Level.Name a dopiero jego wyjście podłączamy do pola Value, jak na ilustracji poniżej:

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 7

Po uruchomieniu tak przygotowanego algorytmu, wszystkie ściany w modelu powinny zostać uzupełnione o wartość parametru Ściana_poziom. Pozostaje już tylko przygotowanie odpowiednich filtrów widoku. Na karcie Widok wybieramy Filtry i definiujemy reguły wg poniższego wzoru:

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 8

Następnie musimy tylko w ustawieniach widoczności i grafiki widoku dodać filtry i ustalić właściwości jakie będą nadpisywać:

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 9

Efekt końcowy zastosowania filtrów widoku w Autodesk Revit

Efekt zastosowania filtrów możemy zobaczyć w modelu:

GRAITEC Jak przy pomocy Dynamo ustawić filtry widoku dla ścian oparte na poziomach projektu 10

 

3
Zobacz co nowego w Dynamo dla Advance Steel 2022 -...
Jak szybciej modelować schody i balustrady o złożo...

Podobne wpisy

Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.