4 minutes reading time (891 words)

GRAITEC Advance - poznaj nowości w wersji 2020

AD 2020 banner do bloga 2 min opt

Nowa wersja 2020 programu Advance Design wprowadza szereg ulepszeń i nowości w praktycznie każdym obszarze:

  1. Zmiany w interfejsie przyspieszające pracę i zwiększające wydajność prowadzenia obliczeń i wymiarowania.
  2. Rozszerzenie istniejących funkcjonalności pracy z modelem i weryfikacji elementów (np. rozbudowanie generatora obciążeń klimatycznych, wprowadzenie nowych możliwości przy wymiarowaniu elementów i połączeń stalowych, analizy modalnej i czasowej).
  3. Zupełnie nowy moduł BIM Designers do projektowania ścian żelbetowych, które pozwoli zarówno na ich zaawansowane wymiarowanie, jak również detalowanie.

1 min optPełna lista zawiera kilkadziesiąt usprawnień i zupełnie nowych narzędzi, które pozwolą projektantom konstrukcji budowlanych na zwiększenie efektywności pracy, dadzą możliwość łatwej analizy złożonych zagadnień projektowych oraz zwiększą jakość projektu.

W cyklu kilku artykułów postaram się przybliżyć Państwu najważniejsze nowe funkcjonalności, tak aby każdy z Was mógł efektywnie wykorzystać nowe narzędzia, wraz z ich wprowadzeniem.

NOWE MOŻLIWOŚCI DLA OPTYMALIZACJI PRZEKROJU ELEMENTÓW STALOWYCH

Co zyskujesz?

  • Możliwość pełnej optymalizacji projektowanych konstrukcji stalowych – zachowane jest wskazane wytężenie z jednoczesnym dążeniem do najmniejszej wagi konstrukcji
  • Twoje projekty mogą być bardziej konkurencyjne

Advance Design pozwala na optymalizacje przekroju stalowego zarówno według kryterium wytężenia elementu w stanie SGN oraz według kryterium ugięcia. Użytkownik może określić zakres wytężenia w jakim chciałby, aby znalazły się przekroje elementów naszej konstrukcji co pozwala zarówno na poszukiwanie nowych profili, gdy nośność jest przekroczona oraz ich optymalizacji w momencie kiedy zastosujemy zbyt duże przekroje – niezasadne z uwagi ich wytężenia.

W wersji 2020 użytkownik dostaje szereg nowych parametrów i kryteriów, które pozwolą na lepsze zarządzanie procesem optymalizacji – jednym z tych kryteriów jest przede wszystkim ciężar elementu – co zazwyczaj jest głównym wyznacznikiem optymalności.

Nowy proces optymalizacji omówię na przykładzie kratownicy i udowodnię w nim realną korzyść dla projektanta i inwestora – czyli optymalizacja ciężaru elementu co stanowi realny zysk oraz łatwość przeprowadzenia tego procesu. 

2 min

Rys. 1 - Profile kratownicy przed optymalizacją

CIĘŻAR CAŁKOWITY KRATOWNICY PRZED OPTYMALIZACJĄ - 1005kg

Zaprojektowana kratownica o przekrojach rurowych (kwadratowych i okrągłych) dla projektu koncepcyjnego waży 1 tonę, jej pasy są wytężone w granicy 90%, krzyżulce i słupki z uwagi, że każda grupa posiada jeden przekrój są wytężone w różnych zakresach.

Optymalizacja w wersji 2019 nie pozwalała na ustawienie kryterium optymalizacji jak np. ciężar. Efektem takiej optymalizacji są nowe przekroje - optymalne z punktu widzenia nośności, natomiast w bazie na pewno znajdują się również profile, które pozwolą na spełnienie tego kryterium a jednocześnie będą lżejsze - w końcu sterować możemy zarówno wysokością jak i grubością ścianki rury.

3 min

Rys. 2 - Profile kratownicy po optymalizacji bez kryterium sortowania wg masy

CIĘŻAR CAŁKOWITY KRATOWNICY W OPTYMALIZACJI 2019 - 753kg - zysk 25%

Poproszono, aby profile znalazły się w zakresie 80-90% pracy. Optymalizacja doprowadziła do zmniejszenia wagi konstrukcji o 25%.

Natomiast dopiero optymalizacja z uwzględnieniem kryterium sortowania wg ciężaru pozwoli nam na jednoczesne zachowanie tego samego wytężenia i poszukiwania profili coraz lżejszych:

4 min

Rys. 3 - Profile kratownicy po optymalizacji z kryterium sortowania wg masy

CIĘŻAR CAŁKOWITY KRATOWNICY W OPTYMALIZACJI 2020 – 663kg – zysk 34%

Zyskaliśmy w ten sposób dodatkowe 10% redukcji ciężaru kratownicy, przy jednakowych wytężeniach konstrukcji jak dla poprzedniej optymalizacji.

JAK PRZEPROWADZIĆ POPRAWNĄ OPTYMALIZACJĘ Z NOWYMI MOŻLIWOŚCIAMI WERSJI 2020?

Na zakładce dobór przekrojów możemy w tym momencie ustawić zestaw parametrów - kryterium sortowania oraz zdefiniować różnego rodzaju ograniczenia geometryczne dla poszukiwanych profili.

5 min

Rys. 4 - Ustawienia kryterium sortowania w optymalizacji

Opcja sortowania pozwala na zdefiniowanie jednego z pięciu kryteriów. Wybór metody określa jak nowe profile będą sortowane w trakcie optymalizacji - po wysokości, szerokości, masie lub momencie bezwładności w dwóch kierunkach.

Dla niektórych profili - np. walcowanych IPE wybór metody nie będzie miał znaczenia, gdyż wszystkie parametry rosną razem z wysokością profilu:

6 min

Rys. 5 - Profile niewrażliwe na kryterium masy – jako przykład dwuteowniki

Jest natomiast wiele profili, gdzie kryterium sortowania będzie miało istotne znaczenie na wybór optymalnego profilu np. profile rurowe, gdzie zarówno wymiar jak i grubość ścianki mogą się zmieniać niezależnie. Podobna sytuacja występować będzie dla przedstawionych poniżej profili W:

7 min

Rys. 6 - Profile wrażliwe na sortowania wg masy

Dla tego rodzaju profili ustawienie metody sortowania w optymalizacji pozwoli na szybkie i dokładne znalezienie najlepszego przekroju.

Dodatkowo użytkownik może zdefiniować ograniczenia geometryczne np. maksymalny lub minimalny wymiar zarówno wysokości jak i szerokości przekroju. Przekroje, które nie spełnią tych narzuconych przez nas kryteriów są automatycznie odrzucane w optymalizacji.

INTERAKTYWNE WYNIKI OPTYMALIZACJI

W obecnej wersji tabela sugerowanych profili czyli pełna lista wyniku przeprowadzonej optymalizacji zawiera informacje o wytężeniu z uwagi na ugięcia i wytężenie oraz sugerowany przekrój, gdy przyjęty przez nas profil nie spełnia narzuconych przez nas wymogów.

W obecnej wersji okno to stało się bardziej interaktywne i pozwala na przyśpieszenie naszej pracy. Kliknięcie dowolnego kryterium automatycznie przenosi nas do wyników wymiarowania konkretnego elementu- na tej podstawie możemy nie tylko skutecznie zarządzać naszą optymalizacją, ale również zweryfikować poprawność wyników na podstawie pełnej listy wytężenia wszystkich elementów z możliwością podejrzenia toku obliczeń.

8 min

Rys. 7 - Nowe interaktywne okno optymalizacyjne - z bezpośrednim dostępem do wyników

Jeśli chcesz otrzymać wycenę lub uzyskać więcej informacji o programie Advance Design, zadzwoń do nas pod numer +48 12 639 25 00 lub kliknij przycisk poniżej.

Wyślij zapytanie   Pobierz wersję testową

 

Zachęcam do zapoznania się z kolejnymi artykułami z cyklu Graitec Advance 2020:

Nowości 2020: Optymalizacja profili stalowych wg kryterium masy

Nowości 2020: Wyświetlanie deformacji dla pełnego kształtu konstrukcji

Nowości 2020: BIM Designers Steel Connections - Nowe połączenia stalowe

Nowości 2020: BIM Designers Belki Żelbetowe - nowości

Nowości 2020: Analiza czasowa - trzęsienie ziemi

Nowości 2020: Nowości w generatorze obciążenia wiatrem

17
Wyświetlanie deformacji dla pełnego kształtu konst...
Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.