3 minutes reading time (503 words)

Automatyzacja najbardziej czasochłonnych czynności podczas tworzenia projektu w Autodesk Revit

Automatyzacja najbardziej czasochłonnych czynności podczas tworzenia projektu w Revicie

Na pewnych etapach projektu niezmiennie spotykamy się z czynnościami, wymagającymi poświęcenia dużych ilości czasu. Żmudne, powtarzalne procedury, takie jak wymiarowanie, tworzenie zestawień stolarki czy koordynacja otworowania zajmują długie godziny, nawet mimo usprawnień zapewnianych przez narzędzia modelowania w technologii BIM, takie jak Autodesk Revit. Dzięki dodatkowi Graitec Advance PowerPack for Revit możemy jednak zautomatyzować niektóre z tych czynności.

Narzędzie „Automatyczne wymiarowanie” pozwala na utworzenie całych ciągów wymiarowych dla wybranych ścian oraz powiązanych z nimi obiektów, takich jak drzwi, okna oraz osie konstrukcyjne. Po zdefiniowaniu konfiguracji wystarczy tylko wybrać elementy do zwymiarowania oraz wprowadzić lokalizację pierwszej linii wymiarowej, a program sam wykryje i zwymiaruje osadzone w ścianie elementy podrzędne, umieszczając zbiorcze ciągi wymiarów na widoku. Wygenerowane w ten sposób opisy są w pełni dynamiczne - dostosowują się do zmian w modelu, pozwalają też na ręczną modyfikację składowych wymiarów.

Konfiguracja automatycznych linii wymiarowych

Rys. 1. Konfiguracja automatycznych linii wymiarowych.

Wybór elementów do zwymiarowania OPT

Rys. 2. Wybór elementów do zwymiarowania.

Utworzone automatycznie ciągi wymiarowe

Rys. 3. Utworzone automatycznie ciągi wymiarowe.

W podobny sposób możemy przyspieszyć tworzenie wymiarów wewnętrznych. Narzędzie „Szybkie linie wymiarowe” pozwoli na zamianę zwykłej linii szczegółu na linię wymiarową. Możemy zdecydować, jakie kategorie posłużą za punkty referencyjne i w szybki sposób wprowadzić wymiary przecinające cały budynek. Wybieramy więc tylko lokalizację linii, po czym program automatycznie wykrywa i wymiaruje odpowiednie elementy, które przecinają linię. Tak stworzone wymiary możemy również oczywiście edytować.

Linia szczegółu zielona przecinająca rzut budynku

Rys. 4. Linia szczegółu (zielona) przecinająca rzut budynku.

Szybka linia wymiarowa utworzona w miejscu linii szczegółu

Rys. 5. Szybka linia wymiarowa utworzona w miejscu linii szczegółu.

Kolejne narzędzie, które pomoże w ograniczeniu czasu projektowania, to „Otwory na instalację”. Pozwala ono na znaczne przyspieszenie koordynacji projektów branży instalacyjnej z projektami architektonicznymi i konstrukcyjnymi. Narzędzie to pozwala na wykrycie kolizji między komponentami instalacji a elementami konstrukcyjnymi, takimi jak ściany, stropy, belki i słupy, oraz automatyczne umieszczenie w nich otworów, na podstawie wcześniej określonej konfiguracji. Wykryte kolizje możemy systematycznie sprawdzać, automatycznie dopasowując widok do miejsca przecięcia elementów, dzięki czemu uzyskujemy pełną kontrolę nad lokalizacją przebić. Co istotne, wykrywanie kolizji działa także w przypadku plików podłączonych.

Konfiguracja predefiniowanych otworów

Rys. 6. Konfiguracja predefiniowanych otworów dla zakresów średnic elementów instalacji.

W oknie konfiguracji narzędzia możemy ustalić kształt i rozmiary otworu dla poszczególnych zakresów wymiarowych instalacji, natomiast ustawienia te możemy później modyfikować indywidualnie dla każdego otworu.

Przykładowe rury w szachcie instalacyjnym

Rys. 7. Przykładowe rury w szachcie instalacyjnym.

Ustawienia otworów dla poszczególnych elementów

Rys. 8. Ustawienia otworów dla poszczególnych elementów.
[Kliknij, aby powiększyć]

Umieszczone otwory

Rys. 9. Umieszczone otwory.

Warto zaznaczyć również, że program zapamiętuje wstawione otwory i w przypadku zmian układu instalacji sygnalizuje konieczność aktualizacji otworowania, oznaczając zmodyfikowane elementy i umożliwiając automatyczne dopasowanie przebić.

Przesunięta rura

Rys. 10. Przesunięta rura, dla której wcześniej został umieszczony otwór.

Informacja o konieczności zaktualizowania otworów

Rys. 11. Informacja o konieczności zaktualizowania otworów.
[K
liknij, aby powiększyć]

Jeśli interesuje Cię pokaz możliwości programu, zachęcamy do umówienia się na prezentację z naszym Ekspertem (w komentarzu zamieść nazwę interesującego Cię zagadnienia).

Kliknij w nasz tag #SummerAcademy, aby wyświetlić listę wszystkich postów z tego cyklu.

Zapraszamy do przeczytania powiązanych artykułów, dostępnych poniżej:

Wyślij zapytanie

4
Modelowanie MES a rzeczywistość: Uwzględnienie wsp...
Dokumentacja przetargowa i kontraktowa procesu BIM

Podobne wpisy

Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.