Program Revit MEP, jako najmłodsza aplikacja dopełniająca pakiet programów z rodziny Revit (Revit Architecture i Revit Structure), to aplikacja do projektowania instalacji wentylacyjnych, grzewczych, wod-kan i elektrycznych. Revit MEP w pełni współpracuje i wymienia dane z pozostałymi programami grupy Revit (Revit Structure i Revit Architecture). Posiadają one wspólne formaty plików oraz wspólne opcje. Revit MEP jest prężnie rozwijającym się programem, wpisującym się w ideę BIM – modelowania informacji o budynku, wykorzystującą wszystkie zalety pracy w 3D.
Zarzutem często padającym pod adresem programu Revit MEP, jest ten, że tworzone instalacje są zbyt dokładne. Projektanci skarżą się na ilość pracy, jaką musieliby włożyć w utworzenie projektu 3D instalacji (zawierającego wszystkie potrzebne kształtki czy też odpowiednie rozmiary elementów instalacji), a przecież na wczesnym etapie projektowania (koncepcja, projekt budowlany), nikomu to jeszcze nie jest potrzebne. Dlatego wersję program Revit MEP wzbogacona o opcję: „Duct Placeholders” oraz „Pipe Placeholders”, która daje nam możliwość rysowania instalacji za pomocą symbolu zastępczego – czyli kreski.
Opcja została umiejscowiona w zakładce „Home”:
W momencie wybrania funkcji „Duct Placeholder” lub „Pipe Placeholder”, pojawia się nam standardowo pasek opcji, w którym mamy możliwość wyboru wymiaru kanału oraz wysokości, na której będzie on przebiegał:
Teraz już możemy zacząć rysować nasz kanał kreską:
Widzimy że w obu widokach – zarówno w rzucie płaskim jak i w widoku 3D – kanał jest narysowany jedynie linią, która symbolizuje ten kanał.
W dowolnym momencie naszego projektu mamy możliwość zmiany „symbolu zastępczego” na właściwy kanał w bardzo prosty sposób. Zaznaczając cześć kanału, jaką chcemy zamienić, wybieramy opcję „Convert Placeholder”:
Nasza kreska zmienia się w kanał o pełnych wymiarach:
Kanały pełnowymiarowe oraz „symbole zastępcze” można dowolnie łączyć (np. na rysunku poniżej – główne trasy narysowane są w pełnych wymiarach, natomiast odejścia narysowane są „kreską”):
Każdy z tych symbolicznie prezentowanych segmentów instalacji można etykietować, wymiarować oraz zestawiać na takich samych zasadach, które obowiązują dla zwykłych, pełnowymiarowych elementów kanału.
Elementy prezentowane w sposób symboliczny można także sprawdzać pod kątem występowania kolizji:
Dzięki omawianej funkcji, trasy kanałów i rurociągów, mogą zostać wrysowane jako symbole linii, bez konieczności zastanawiania się nad konkretnym rozmiarem obiektu, czy też rodzajem rozejścia. Dodatkowo linia taka jest odpowiednio sparametryzowana, dzięki czemu możemy zawrzeć w niej już odpowiednie parametry przyszłych tras. Elementy prezentowane w sposób symboliczny są również uwzględniane w analizie kolizji, co jest pomocne w ustaleniu na jakich wysokościach w przyszłości będą się znajdować poszczególne instalacje.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową z zakresu programu Revit.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami pod numerem +48 12 639 25 00 lub kliknij przycisk poniżej.