W programie Autodesk Advance Steel (AS) znajduje się szereg narzędzi pozwalających opracować model i dokumentacje dla konstrukcji stalowych. Gdy zachodzi konieczność przekazania informacji z modelu w wersji elektronicznej można skorzystać z kilku rozwiązań które pozwolą nam przygotować coś więcej niż dokumentacje „papierową”.
Najprostszą sytuacją jest gdy wytwórnia lub inwestor dysponują Autocadem w tej samej wersji co Advance Steel w którym powstał model i dokumentacja. Obecnie Autocad ma wbudowany enabler do obiektów AS i geometria oraz właściwości modelu będą dostępne bez dodatkowych narzędzi.
W sytuacji gdy nasz kontrahent nie posiada stosownej licencji możemy wykorzystać przeglądarki modelu w wersji on-line lub desktopowej. Firma Autodesk oferuje dwie darmowe przeglądarki dostępne w menu AS pozwalające udostępnić model 3D: Navisworks Freedom i Autodesk Viewer. Pierwsze rozwiązanie bazuje na plikach DWFX jakie możemy eksportować z Autocada (a zatem również z AS).
Zaletą tej metody jest eksport geometrii i wszystkich parametrów modelu co może być świetnym uzupełnieniem dokumentacji 2D. Autodesk Viewer w bardzo prosty sposób pozwala prezentować model bezpośrednio w przeglądarce wykorzystując model zapisany w chmurze.
Ostatnim rozważaniem o jakim można wspomnieć , to tworzenie modeli bryłowych gdy geometria 3D modelu ma być wykorzystana w programach CAD innych producentów niż Autodesk lub bezpośrednio w systemach produkcyjnych. Najwięcej w tej kwestii oferuje PowerPack for Advance Steel a szczegóły opisane są tym artykule:
https://graitec.pl/blog/entry/automatyczny-eksport-modelu-advance-steel-do-plikow-brylowych
W praktyce projektowej dokumentacja rysunkowa w formie plików DWG jest w zasadzie standardem. Aby przekazać rysunki opracowane w AS, tak aby mogły być otwierane w dowolnym programie CAD, należy je rozbić w ‘Menadżerze rysunków’. Warto też w ustawieniach domyślnych wyłączyć opcje pozostawianiach tzw. „zielonych ramek”. Funkcje rozbijania poszczególnych rysunków i lub ich większej ilości znajdziemy również w PowerPack’u.
Warto tutaj wspomnieć, że użytkownik może również konfigurować sposób rozbicia i wersje pliku DWG. PowerPack dodatkowo umożliwia przenoszenie treści rysunku na obszar ‘Modelu’.
W tym dodatku znajduje się również ciekawa aplikacja pozwalająca przenosić dokumentacje bezpośrednio na dysk chmurowy.
Na koniec chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, na duże możliwości AS w zakresie tworzenia plików na obrabiarki numeryczne. Tworzenie tzw. plików NC jest dość prostą czynnością gdy model jest już gotowy i zweryfikowany podczas opracowania dokumentacji rysunkowej. Uzupełnieniem tego modułu jest opcja w eksporcie części modelu do brył 3D czyli tzw. pozycji do oddzielnych plików. To rozwiązanie jest znakomitym uzupełniłem płaskich plików NC-DXF czy plików tekstowych NC-TXT. Te rozwiązania będą mile widziane przez wytwórnie konstrukcji stalowych.
Praktyczne przedstawienie opisanych zagadnień zostanie przestawiona na webinarium w ramach „Graitec Summer Academy” – serdecznie zapraszam!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Więcej na temat przedstawionego zagadnienia dowiesz się z naszego materiału video opublikowanego w ramach w ramach „Graitec Summer Academy” – sedecznie zapraszam!
Zapisz się już dziś i korzystaj z dostępu do niepublikowanych wcześniej materiałów oraz sesji LIVE z naszymi inżynierami.
Kliknij poniżej
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/