2 minutes reading time (462 words)

Advance Steel - Udostępnianie dokumentacji wytwórcy i inwestorowi

Graitec Advance Steel Jak udostępnić dokumentację Advance Steel inwestorowi lub wytwórni Michał Nowicki

W programie Autodesk Advance Steel (AS) znajduje się szereg narzędzi pozwalających opracować model i dokumentacje dla konstrukcji stalowych. Gdy zachodzi konieczność przekazania informacji z modelu w wersji elektronicznej można skorzystać z kilku rozwiązań które pozwolą nam przygotować coś więcej niż dokumentacje „papierową”.

 

1. Udostępnianie modelu 3D

Najprostszą sytuacją jest gdy wytwórnia lub inwestor dysponują Autocadem w tej samej wersji co Advance Steel w którym powstał model i dokumentacja. Obecnie Autocad ma wbudowany enabler do obiektów AS i geometria oraz właściwości modelu będą dostępne bez dodatkowych narzędzi.

W sytuacji gdy nasz kontrahent nie posiada stosownej licencji możemy wykorzystać przeglądarki modelu w wersji on-line lub desktopowej. Firma Autodesk oferuje dwie darmowe przeglądarki dostępne w menu AS pozwalające udostępnić model 3D: Navisworks Freedom i Autodesk Viewer. Pierwsze rozwiązanie bazuje na plikach DWFX jakie możemy eksportować z Autocada (a zatem również z AS).

Zaletą tej metody jest eksport geometrii i wszystkich parametrów modelu co może być świetnym uzupełnieniem dokumentacji 2D. Autodesk Viewer w bardzo prosty sposób pozwala prezentować model bezpośrednio w przeglądarce wykorzystując model zapisany w chmurze.

Graitec 1 Jak udostępnić dokumentację Advance Steel inwestorowi lub wytwórni

Ostatnim rozważaniem o jakim można wspomnieć , to tworzenie modeli bryłowych gdy geometria 3D modelu ma być wykorzystana w programach CAD innych producentów niż Autodesk lub bezpośrednio w systemach produkcyjnych. Najwięcej w tej kwestii oferuje PowerPack for Advance Steel a szczegóły opisane są tym artykule:

https://graitec.pl/blog/entry/automatyczny-eksport-modelu-advance-steel-do-plikow-brylowych

 

2. Udostępnianie plików

W praktyce projektowej dokumentacja rysunkowa w formie plików DWG jest w zasadzie standardem. Aby przekazać rysunki opracowane w AS, tak aby mogły być otwierane w dowolnym programie CAD, należy je rozbić w ‘Menadżerze rysunków’.   Warto też w ustawieniach domyślnych wyłączyć opcje pozostawianiach tzw. „zielonych ramek”. Funkcje rozbijania poszczególnych rysunków i lub ich większej ilości znajdziemy również w PowerPack’u.

Graitec 2 Jak udostępnić dokumentację Advance Steel inwestorowi lub wytwórni

Warto tutaj wspomnieć, że użytkownik może również konfigurować sposób rozbicia i wersje pliku DWG. PowerPack dodatkowo umożliwia przenoszenie treści rysunku na obszar ‘Modelu’.

W tym dodatku znajduje się również ciekawa aplikacja pozwalająca przenosić dokumentacje bezpośrednio na dysk chmurowy.

Graitec 3 Jak udostępnić dokumentację Advance Steel inwestorowi lub wytwórni

Na koniec chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, na duże możliwości AS w zakresie tworzenia plików na obrabiarki numeryczne. Tworzenie tzw. plików NC jest dość prostą czynnością gdy model jest już gotowy i zweryfikowany podczas opracowania dokumentacji rysunkowej. Uzupełnieniem tego modułu jest opcja w eksporcie części modelu do brył 3D czyli tzw. pozycji do oddzielnych plików. To rozwiązanie jest znakomitym uzupełniłem płaskich plików NC-DXF czy plików tekstowych NC-TXT. Te rozwiązania będą mile widziane przez wytwórnie konstrukcji stalowych.

 

Praktyczne przedstawienie opisanych zagadnień zostanie przestawiona na webinarium w ramach „Graitec Summer Academy” – serdecznie zapraszam!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dołącz do Graitec Summer Academy

Więcej na temat przedstawionego zagadnienia dowiesz się z naszego materiału video opublikowanego w ramach w ramach „Graitec Summer Academy” – sedecznie zapraszam!

Zapisz się już dziś i korzystaj z dostępu do niepublikowanych wcześniej materiałów oraz sesji LIVE z naszymi inżynierami.

Kliknij poniżej

Graitec Summer Academy 2020

 

 

 

2
Jakie możliwości daje nam rysunek interaktywny w B...
Jak szybko można wykonać zbrojenie konstrukcji w p...

Podobne wpisy

Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.pl/

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.